Vehnáni do náruče Evropy

Článek pod názvem CHASED INTO EUROPE’S EMBRACE vyšel 30. června 2022 na serveru EUvsDisinfo.

Dne 23. června 2022 Evropská rada udělila status kandidátské země Ukrajině a Moldavsku a vyjádřila připravenost učinit totéž pro Gruzii, jakmile budou vyřešeny priority uvedené ve stanovisku Komise k žádosti Gruzie o členství.

Ruské státem kontrolované dezinformační stanice a jejich zesilovače využily skutečně historického okamžiku, aby uvedly svá lstivá tvrzení o rozšíření EU. Zatímco počáteční reakce prokremelského dezinformačního ekosystému byla poněkud rezervovaná, rychle se obrátila k recyklaci některých dobře zavedených prokremelských narativů, které v minulosti použil k diskreditaci Východního partnerství. Netrvalo dlouho a tvrdila, že EU údajně zotročuje sousední země, používá Ukrajinu a Moldavsko jako politické nástroje a činí falešné sliby a dopouští se podvodu na kandidátech. Mezi nejvýraznější dezinformační příběhy patřily také pokusy o delegitimizaci procesu přistoupení k EU tvrzením, že rozhodnutí Rady jsou destruktivní a uspěchaná, a na „důkaz“ rozhodnutí porovnává s dobou, po kterou EU trvalo udělit status kandidata dalším zemím.

Některá z dezinformačních tvrzení také zahrnovala nepravdivá obvinění, že status kandidátské země byl Moldavsku udělen výměnou za připojení se k sankcím EU proti Rusku nebo nepodložená tvrzení, že se Rumunsko snažilo začlenit Moldavsko do svého území prostřednictvím procesu přistoupení k EU.

Cílení na partnery EU není pro kremelské propagandisty a manipulátory s informacemi ničím novým. EUvsDisinfo v průběhu let zkatalogizovalo více než několik příkladů. Recyklace dezinformací je také běžně používanou taktikou. Koneckonců, když opakujete lež dostatečně často, lidé tomu mohou začít věřit. Zatím se zdá, že právě toto je přístup preferovaný prokremelskými dezinformačními médii v bránění Ukrajině, Moldavsku a Gruzii na cestě do EU.

Je pravdou, že toto pro Kreml představuje obtížné balancování. Na jednu stranu musí působit tvrdě i klidně, když tvrdí, že v případě nedávných rozhodnutí Evropské rady jde o „vnitřní záležitost EU“ a nepředstavuje pro Rusko žádnou hrozbu. Na druhé straně prokremelský dezinformační aparát fungující na zneužívání obav a nejistot musí nadále odsuzovat „západní rozpínavost“ a vytrubovat do světa hrozbu obkličování Ruska. Neustálé líčení sebe sama jako oběti je důležitým prvkem pro sešikování lidu pod zástavou Kremlu. Tento tlačí Lavrov, který tvrdí, že „Evropská unie a NATO budují koalici proti Moskvě“ a dokonce tyto snahy přirovnal k nacistickému útoku na Sovětský svaz během druhé světové války.

Bezmezná beztrestnost tváří v tvář válečným zločinům

Vykreslování  a natírání protivníků „nacistickým štětcem“ se stalo jedním z určujících prvků prokremelských dezinformací o neospravedlnitelné ruské útočné válce proti Ukrajině. A jde to ruku v ruce se stále agresivnější rétorikou, často rovnající se nenávistným projevům (v čj zde), k dehumanizaci a hanění nevinných obětí ruské agrese. Kremelský koloběh smrti a lží pokračuje téměř beztrestně, aby ospravedlnil neospravedlnitelné.

 

27. června se svět dozvěděl o dalším zvěrstvu spáchaném ruskými invazními silami na Ukrajině. Raketový útok na nákupní centrum v Kremenčuku zabil nejméně 18 lidí, další desítky se pohřešují v troskách zničené budovy. Prokremelský dezinformační aparát rychle nasadil stejnou taktiku, kterou jsme viděli znovu a znovu, od bombardování porodnice v Mariupolu až po zakrývání ruských válečných zločinů v Buči. Nejprve přišlo mlčení a popření, odmítnutí přiznat, že k útoku došlo. Pak se ozvaly pokřik o údajné ukrajinské provokaci připomínající kremelská tvrzení o Buči. Jakmile byly shromážděny další důkazy a vinu již nebylo možné popírat, nastal čas obvinit oběti s nepravdivými tvrzeními, že Rusko zasáhlo tajný západní sklad munice a zbraní. A aby toho nebylo málo, ruské státem kontrolované dezinformační kanály nasadily svou oblíbenou taktiku „whataboutismu“ („a co ….“) a vypustily falešná tvrzení o plánu NATO zřídit základny v Luhansku.

Žádné z tvrzení Kremlu není podloženo skutečností ani fakty, ale lidské utrpení, které způsobuje, a násilí, které umožňuje páchat na civilistech, je až příliš reálné. Lži, manipulace a dezinformace dláždí cestu pro taková zvěrstva a musí být odhaleny a jednoznačně odsouzeny. EUvsDisinfo již shromáždila 14 000 příkladů probíhajících ruských dezinformačních kampaní a bude pokračovat v aktualizaci úložiště, dokud bude problém trvat.

Tento týden také na radaru EUvsDisinfo:

 

Článek pod názvem CHASED INTO EUROPE’S EMBRACE vyšel 30. června 2022 na serveru EUvsDisinfo. Přeložila Jana Chržová

 


The East StratCom Task Force – provozovateli serveru EU vs Disinfo

Pracovní skupina (Task Force) The East StratCom  byla zřízena s cílem řešit probíhající ruské dezinformační kampaně. V březnu 2015 Evropská rada pověřila vysokou představitelku ve spolupráci s orgány EU a členskými státy, aby předložila akční plán strategické komunikace.

Pracovní skupina je součástí divize pro strategickou komunikaci a analýzu informací (AFFGEN.7) Evropské služby pro vnější činnost. Divize rovněž zahrnuje Task Force pro západní Balkán, Task Force South a horizontální tým se zaměřením na vznikající hrozby, analýzu dat, rozvoj politik a mezinárodní spolupráci, včetně systému rychlého varování EU o dezinformacích.skupina je součástí divize pro strategickou komunikaci a analýzu informací (AFFGEN.7) Evropské služby pro vnější činnost. Divize rovněž zahrnuje Task Force pro západní Balkán, Task Force South a horizontální tým se zaměřením na vznikající hrozby, analýzu dat, rozvoj politik a mezinárodní spolupráci, včetně systému rychlého varování EU o dezinformacích.


Obsah rubriky je tvořen v rámci projektu „Společně proti šíření nenávisti a dezinformací“

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska

 


 

Share Button