Připojte se k petici za přijetí opatření proti násilí na ženách #ZaIstanbul

stop-logoSpolu s Amnesty International a dalšími organizacemi spouštíme kampaň za přijetí „Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí“, tzv. Istanbulské úmluvy.

Každá třetí žena v EU má osobní zkušenost s fyzickým či sexuálním násilím, každá pátá žena se stala obětí nebezpečného pronásledování, každá druhá žena byla vystavena některé z forem sexuálního obtěžování. V celém světě je násilí na ženách tak rozsáhlý problém, že lze hovořit o epidemii. Rada Evropy proto vyzývá členské státy k přijetí úmluvy, která zajistí společný standard v boji proti různým formám násilí na ženách a žádá zavedení konkrétních opatření pro prevenci násilí, ochranu obětí a efektivní stíhání pachatelů. ČR patří k posledním státům Evropské unie, které úmluvu dosud nepodepsaly.

Vyzýváme vládu ČR k bezodkladnému přijetí „Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí“ a v souladu s ní k zajištění:

  • efektivního stíhání pachatelů násilí(proškolení soudních znalců, soudců a dalších úředních osob, ochranná opatření během vyšetřování aj.)
  • dostupné péče obětem násilí (utajené azylové domy s komplexní péčí, startovací bydlení, dostupné sociální dávky, bezplatná psychologická a právní pomoc, telefonní linka pomoci aj.)
  • opatření vedoucích k prevenci násilí(zvyšování povědomí o různých formách násilí aj.)
  • monitorování výskytu násilí na ženách v ČR (systematický sběr dat o rozsahu a formách násilí)

Připojte se k petici na stránkách kampaně www.stop.cz 

Stáhněte si leták kampaně.

Pokud potřebujete podpisové archy k šíření v papírové podobě – stáhněte si je zde.

Sledujte na našich sítích hashtag  #ZaIstanbul

 


Kampaň organizuje Amnesty International ve spolupráci s dalšími organizacemi hájícími práva žen: Rosa, Česká ženská lobby, Český svaz žen, proFemKonsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, EAPN ČR.

 

horizontal_line

V letech 2014 – 2016 realizujeme projekty zaměřené na osvětu zaměřenou na všechny formy genderově podmíněného násilí obecně a tzv. Istanbulskou úmluvu obzvláště (vč. vyvíjení tlaku na její přijetí Českou republikou). Bližší informace o Istanbulské úmluvě (a odpovědi na otázku proč je tak důležité k ní přistoupit) naleznete zde a aktualizované informace pak v samostatné rubrice.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-velka-rgb

Projekt „Rovné příležitosti žen a mužů: osvětové aktivity zacílené do regionů ČR, vč. posilování odborných kapacit členek ČSŽ v regionech “ byl v roce 2015 podpořen z dotačního programu Úřadu vlády na program Podpory veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů.

horizontal_line

Share Button