Heroine.cz: Prezidenské volby a genderová rovnost – rozhovory s kandidáty a kandidátkou

Česká ženská lobby ve spolupráci s časopisem Heroine zrealizovala sérii rozhovorů na témata, kterým se ČŽL a její členské organizace dlouhodobě zabývají. Vedle toho ale časopis zveřejnil další zajímavé výstupy a s tématem související sondy do myšlení našich prezidentských kandidátů a kandidátky a protože je těch odkazů hodně, připravily jsme pro vás malý přehledný rozchodník. Inspirativní čtení přejeme … 

Tématické rozhovory s jednotlivými kandidátky a kandidátkou

S žádostí o osobní rozhovor jsme oslovili všechny kandidáty na prezidenta. V našem velkém prezidentském speciálu si tak můžete přečíst kompletní rozhovory s Jaroslavem Baštou, Pavel Fischerem, Markem Hilšerem, Danuší Nerudovou, Petrem Pavlem, Josefem Středulou a Tomášem Zimou. Mezi odpověďmi chybí reakce Andreje Babiše, ten na žádnou z našich nabídek rozhovoru nereagoval, a Karla Diviše, který kvůli původnímu zamítnutí kandidatury a následnému rozhodování Nejvyššího správního soudu již do konce uzávěrky nenašel čas pro setkání. Jednotlivé otázky k tematickým okruhům pomáhaly Heroine.cz sestavovat expertky z organizace Česká ženská lobby.

Ženská práva jsou prý jeho celoživotním tématem. Jde podle něj nejen o věc aktuální, ale také historickou. Za inspirativní považuje například Františku Plamínkovou, Madeleine Albright či malířku Věru Novákovou. Jak u nás vnímá pay gap, proč by to nepřeháněl s kvótami a jaký má názor na Istanbulskou úmluvu? Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidáta na prezidenta Pavla Fischera na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentním odměňování či potírání domácího násilí.

Žádná zjevná diskriminace žen v Česku neexistuje, je tu jen ta skrytá, říká v rozhovoru kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. O rovnost žen a mužů se podle svých slov snažila i v roli rektorky. Proč je skeptická k podpoře transparentnosti odměňování a které ženy by vyznamenala? Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidátky na hlavu státu na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentním odměňování či potírání domácího násilí.

Kdykoliv se prý setkal s velmi úspěšnými ženami u nás i v zahraničí, tak se cítily trochu degradované tím, že mají být nějaké povinné kvóty. Ubezpečuje však, že v jeho kolektivu určitě bude dostatek žen. Rovnoprávnost by namísto kvót chtěl podporovat hlavně pozitivními příklady úspěšných žen. Proč se podle něj ženy v posledních dvaceti letech více emancipují a proč je pro to, aby většina porodů byla ve zdravotnickém zařízení? Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidáta na prezidenta Tomáše Zimy na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentním odměňování či potírání domácího násilí.

Podepsání Istanbulské úmluvy vidí jako důležitý krok k řešení hrubších problémů a v prevenci sexualizovaného a domácího násilí máme v tuzemsku stále co dohánět. Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidáta na prezidenta Marka Hilšera na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentním odměňování či potírání domácího násilí.

Vždy dával před kvótami přednost tomu, aby ženy měly dobrý pocit z toho, že práci získaly díky svým schopnostem. Podle něj mají v armádě ženy stejné příležitosti i hodnocení jako muži. Co si myslí o zpřísnění podmínek přístupu k interrupci a proč by podepsal Istanbulskou úmluvu? Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidáta na prezidenta Petra Pavla na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentním odměňování či potírání domácího násilí.

Zavedení kvót vnímá jako urážku žen a porodní báby by se měly platit z veřejných prostředků tak, jak tomu bylo v minulosti. Co si myslí o zpřísnění podmínek přístupu k interrupci a proč by nepodepsal Istanbulskou úmluvu? Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidáta na prezidenta Jaroslava Bašty na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentním odměňování či potírání domácího násilí.

Postavení žen v České republice zejména v mzdové oblasti podle něj není rovné postavení mužů. Podle jeho názoru muži v tomto ohledu nejsou připraveni vnímat svět tak rovně, jak by měli. Proč by ale kvóty raději nestanoval a polská realita ohledně interrupcí ho děsí? Ve velkém anketním projektu Heroine.cz přinášíme odpovědi kandidáta na prezidenta Josefa Středuly na témata, která z prezidentských debat často vypadávají, přitom pojednávají o důležitých položkách v životě každého z nás – o zdraví a rozhodování o vlastním těle, transparentnímu odměňování či potírání domácího násilí.

Další související články a rozhovory:

Prezidentská rozhodnutí, která uškodila životům lidí. Příklady z minulosti mohly dopadnout jinak.

V České republice má prezident nebo prezidentka sice především reprezentativní funkci a podle ústavy zejména zastupuje stát navenek, nicméně hlava státu se také vyjadřuje k dění ve společnosti a ve světě. A právě svými vyjádřeními a kroky, které patří k výkonu funkce, může zviditelňovat určitá témata a otevírat nebo usměrňovat veřejnou diskusi. Expertky z České ženské lobby vysvětlují, v jakých oblastech může hlava státu rovnosti pomoci nebo uškodit.

Omezení interrupcí, prevence násilí a změna definice znásilnění: Prezidentští kandidáti odpovídají

Za několik dnů nás čeká další přímá volba prezidenta či prezidentky. V Heroine.cz jsme se kandidátů a kandidátky ptali na otázky, na které se nikdo jiný v debatách ani rozhovorech neptá. Před Vánoci jsme se s nimi sešli a položili jim sérii otázek týkajících se postavení žen v české společnosti a zákonů, které pojednávají o rozhodování o vlastním těle nebo prevenci násilí.

Otcové na delší rodičovské a porodní asistentky z veřejných peněz. Názory prezidentských kandidátů

Za několik dnů nás čeká další přímá volba prezidenta či prezidentky. V Heroine.cz jsme se kandidátů a kandidátky na hlavu státu ptali na otázky, na které se nikdo jiný v debatách ani rozhovorech neptá. Všem, kdo přijali naši nabídku, jsme položili sérii otázek týkajících se postavení žen a mužů v české společnosti. Měl by stát hradit péči samostatných porodních asistentek? A zasloužili by si otcové delší rodičovskou dovolenou?

Zvýšení příjmů ženám a praktické příklady rovnosti. Kandidáti na prezidenta odpovídají 

Na Heroine.cz pokračujeme v anketě, kde se prezidentských kandidátů ptáme, jak by podpořili rovnost mužů a žen v české společnosti. Jak řešit pay gap? Kde hledat příklady dobré praxe? A jaké kroky navrhují, aby se změnily společenské normy?

další související rozhovory a sondy od autorky Brigita Zemen 


ZDROJ všech rozhovorů i úvodní fotografie HEROINE.cz


 

Share Button