Jana Vildumetzová v současnosti zastává pozici hejtmanky Karlovarského kraje a zároveň předsedkyně Rady Asociace krajů ČR. Má dlouholeté zkušenosti z komunální politiky, pracovala také na Ministerstvu vnitra či pro Svaz měst a obcí. Při tom všem se snaží nešidit o čas ani svého syna. Setkat se s Janou Vildumetzovou můžete osobně mimo jiné na motivačním setkání pro ženy 2. října 2017 od 16:00 v Mateřském centru Karlovy Vary.
Jak jste se dostala do politiky?
Mojí přirozenou snahou je měnit věci, které kolem mě nefungují. Nenechávám problémy uležet, ale pokud možno je rychle vyřeším. Proto jsem už v roce 2002 kandidovala v komunálních volbách do zastupitelstva města Horní Slavkov na Sokolovsku, kam jsem jako nestraník byla zvolena. Mandát zastupitelky jsem obhájila ve volbách v roce 2006, v témže roce jsem se stala starostkou města a byla jsem jí do roku 2013. V tomto roce jsem také získala titul Nadějná politička ve 2. ročníku soutěže, kterou organizovalo Fórum 50%. Takový byl začátek mé politické dráhy a myslím, že zkušenost starostky je pro mě naprosto klíčová dodnes.
Co Vás na politické práci baví a co považujte za své největší úspěchy?
Nejvíc mě baví a zajímá kontakt s lidmi, vědomí, že je třeba občanům naslouchat a zapojit se do řešení jejich problémů. Těžiště své práce v roli hejtmanky také vidím v komunikaci se starosty, protože, jak říkám, když má schopný starosta potřebné podmínky ke své práci, je to hned v obci vidět a občané jsou spokojení. Mám velmi dobrou zpětnou vazbu ze svých návštěv ve městech a obcích, na podnět starostů připravujeme nové dotační tituly kraje, opravujeme silnice, památky. Ve vedení Asociace krajů se pak snažím prosadit zájmy všech regionů a mým cílem je přimět vládu k tomu, aby její nařízení přicházela systémově, po dohodě s kraji, abychom byli připraveni na navyšování platů a mezd řidičů autobusů, zdravotních sester, pracovníků v sociálních službách.
Jak se Vám daří slaďovat Váš rodinný život s politickou funkcí?
Velmi těžko, nebýt mé maminky a partnera, kteří tolerují mé vysoké pracovní nasazení, bych to asi nedokázala. Když to jde, snažím si vyšetřit aspoň pár dní a věnovat se jim. Stejně tak důležité je pro mě podporovat mého syna, který už je sice plnoletý, ale jako máma stále musím sledovat jeho snažení ve škole i ve sportu, je úspěšný v ledním hokeji, kterému se věnuje od 4 let.
Považujete za důležité, aby se ženy zapojovaly do politiky? Pokud ano, proč?
Jistě, že je to důležité, ženy vnášejí do politiky nová témata a nemusí se to zrovna týkat rodiny nebo sociálních věcí. Bez zbytečné rivality nebo snahy o vlastní prospěch si umíme jít velmi cílevědomě za svým a bojovat za práva lidí, ať už ve městech a obcích, či na krajské úrovni.
Co byste poradila ženám, které by rády začaly ovlivňovat dění ve své obci?
Upřímně bych řekla, že to není jednoduchá cesta, protože pokud chce žena ovlivnit dění ve své obci k lepšímu, musí se snažit dvakrát více než muž, nikdo jí nic neodpustí. Moje rada zní – obrňte se trpělivostí, naplánujte si cíl a snažte se pro něj získat širokou podporu. I když vám občas někdo hodí klacek pod nohy, věřte sama sobě a nevzdávejte se.
Převzato z webu Fórum 50%
Rozhovory jsou realizované v rámci projektu Zapojte se!