Projektování vlastních zvrácených akcí na ostatní

ZDROJ: EUvsDisinfo

Od té doby, co jsme publikovali náš poslední Disinfo Review, prokremelské informační kanály se opět vrhly na Polsko. Konkrétně jich několik zdrojů tvrdilo, že se Polsko chystá anektovat části západní Ukrajiny. Pokud jste pravidelným čtenářem EUvsDisinfo, pravděpodobně tento narativ znáte, protože Rusko jej mimo jiné používá k tomu, aby pokusilo odvrátit pozornost světa od invaze na Ukrajinu. Poslední vlna dezinformací byla v tomto ohledu vypuštěna již v květnu, přičemž se někdy tvrdilo, že se Polsko chystá anektovat Ukrajinu samo, jindy, že tak činí na základě rozkazů Washingtonu.

Zatímco prokremelské dezinformační narativy jsou známé svou absurditou, tento je obzvláště těžké sladit s realitou. Zajímavé je, že byl použit již dříve mnohokrát. Příklady údajných polských snů o imperialismu, jak jsou zaznamenány v naší databázi, sahají až k anexi Litvy a Běloruska, nejen Ukrajiny. Mimochodem, jeden příklad těchto domnělých imperialistických plánů vůči Ukrajině jsme zaznamenali už v roce 2016. Po šesti letech Polsko stále neplánuje anektovat žádnou část území svých sousedů. To samozřejmě neznamená, že dezinformační narativ někam zmizel.

Odhlédněme od všech nesmyslů: Polsko bylo první zemí, která uznala nezávislost Ukrajiny v roce 1991. Společná historie, podobné tradice a kulturní vazby  Polsko s Ukrajinou úzce spojují. Dávno předtím, než ruské tanky a jednotky letos v únoru překročily ukrajinské hranice, Poláci úzce spolupracovali se svými ukrajinskými protějšky na všech úrovních – od ústřední vlády až po místní komunity.

Za posledních 30 let bylo Polsko jedním z nejoddanějších zastánců evropských a euroatlantických aspirací Ukrajiny a velkým obchodním partnerem. Varšava podporovala výhled kandidatury Ukrajiny na členství v EU dlouho před brutálním útokem Ruska. 23. června t.r. Ukrajina udělala obrovský krok na své cestě do EU, když jí Evropská rada udělila status kandidátské země.

Od února Polsko pomáhá ukrajinským uprchlíkům hledajícím bezpečné útočiště v zemi, čímž poskytuje milionům Ukrajinců, kteří utíkají před válkou z Ruska, přístup na polský trh práce a zdravotní i sociální dávky. Polsko navíc aktivně podporuje Ukrajinu v jejím boji proti ruské invazi.

Existuje pouze jedna jediná země, která porušuje územní celistvost Ukrajiny – Rusko.

 

Ruští diplomaté přiživují potravinovou nejistotu

Jak jsme již dříve – i mnozí další – psali, ruské jednotky se zaměřovaly na ukrajinské sklady potravin, kradly sklizeň a zemědělské vybavení, ničily zpracovatelské a přepravní trasy potravin na Ukrajině. Podle Světového potravinového programu OSN to přiživuje globální potravinovou krizi a hrozbu hladomoru. Rusko jako vždy dělá vše, co je v jeho silách, aby ze sebe sňalo vinu.

Dne 8. července zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničních věcí na svých webových stránkách ve španělštině další dokument, jehož cílem je vyvrátit osm domnělých mýtů souvisejících s příčinami potravinové a energetické krize. Dokument se pokouší vyvrátit prohlášení vysokých evropských představitelů – místopředsedy Evropské komise Josepa Borrella, předsedkyně Ursuly von der Leyen a předsedy Evropské rady Charlese Michela – a z potravinové a energetické krize obviňuje sankce EU. Řada ruských ambasád ve španělsky mluvících zemích (např. Argentina, Equador, Peru) rychle přispěchala, aby zavádějící tvrzení rozšířila.

Podobná vlna aktivit ruské diplomatické sítě kolem dezinformací souvisejících s potravinovou bezpečností proběhla začátkem června. Naposledy byl podobný dokument několikrát sdílen ruskými diplomatickými účty na Twitteru, Facebooku a Telegramu. Brzy poté byly na základě toho dokumentu vytvořeny různé infografiky – zde jsme jim to  opravili –   video  a zpráva . Obrazový materiál byl poté nafouknut několika ruskými diplomatickými účty, zejména ve španělsky mluvících zemích a zemích mimo EU.

Nikdo sice nechce při balení na letní dovolenou myslet na zimu, ale problémy s dostupností i cenovou dostupností potravin a pohonných hmot zdaleka nekončí. Spíš naopak. Když víme, jak Kreml funguje, můžeme si být téměř jisti, že využijí příležitost – částečně způsobenou jimi samými – k odmítání, překrucování, rozptýlení pozornosti a vyděšení.

 

V dalších novinkách minulého týdne:

Putin jako zaseknuté elpíčko neustále tvrdí, že Západ v čele se Spojenými státy se po desetiletí chová k Rusku výjimečně agresivně. Ne, Západ se snaží navázat dobré sousedské vztahy s Moskvou od rozpadu Sovětského svazu až do okamžiku, kdy Rusko dne 24. února 2022 zahájilo svou nevyprovokovanou útočnou válku proti Ukrajině.

Dalším starým, ale nikoliv zlatým hitem, je tvrzení, že Kyjev nahradil Rusy banderovskými prvky a udělal z Ukrajiny nacistický stát. Toto nepodložené tvrzení bylo jedním z klíčových prvků v dlouhodobé dezinformační kampani Kremlu, jejímž cílem bylo ospravedlnit ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.

 

Článek pod názvem PROJECTING THEIR OWN TWISTED ACTIONS ONTO OTHERS vyšel  14. července 2022 na serveru euvsdisinfo.eu – v AJ je k dispozici zde.

Přeložila: Jana Chržová

 


O The East StratCom Task Force – provozovateli serveru EU vs Disinfo

Pracovní skupina (Task Force) The East StratCom  byla zřízena s cílem řešit probíhající ruské dezinformační kampaně. V březnu 2015 Evropská rada pověřila vysokou představitelku ve spolupráci s orgány EU a členskými státy, aby předložila akční plán strategické komunikace.

Pracovní skupina je součástí divize pro strategickou komunikaci a analýzu informací (AFFGEN.7) Evropské služby pro vnější činnost. Divize rovněž zahrnuje Task Force pro západní Balkán, Task Force South a horizontální tým se zaměřením na vznikající hrozby, analýzu dat, rozvoj politik a mezinárodní spolupráci, včetně systému rychlého varování EU o dezinformacích.skupina je součástí divize pro strategickou komunikaci a analýzu informací (AFFGEN.7) Evropské služby pro vnější činnost. Divize rovněž zahrnuje Task Force pro západní Balkán, Task Force South a horizontální tým se zaměřením na vznikající hrozby, analýzu dat, rozvoj politik a mezinárodní spolupráci, včetně systému rychlého varování EU o dezinformacích.


Obsah rubriky je tvořen v rámci projektu „Společně proti šíření nenávisti a dezinformací“

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska

 

Share Button