Deepfake – jeden aktuální příklad za všechny

Deepfake je název pro technologie umělé inteligence, která má vytvářet falešná videa a fotky, jež mají tvořit dojem pravosti. Tato postupně se zlepšující technologie se stále častěji používá k šíření hoaxů, jelikož se dá stále obtížněji rozeznat od reality. (Slovník IT)

Zpráva ze dne 25.6.2022: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

„Byl to deepfake.“ Berlínská primátorka 30 minut komunikovala s falešným Kličkem

„O incidentu informovala německá média kancelář berlínského Senátu.

Podle tiskové mluvčí berlínské starostky prvních 15 minut rozhovorů nevyvolalo žádné obavy. Podezření se objevilo až poté, co Kličko začal zdůrazňovat, že uprchlíci se snaží dostávat sociální dávky v hlavním městě Německa. Rozhovor byl předčasně přerušen.

 „Bohužel je součástí reality, že válka probíhá všemi prostředky, zejména on-line, aby digitálně podkopala důvěru a zdiskreditovala partnery a spojence Ukrajiny,“ komentovala incident berlínská starostka Franziska Giffey.

 Falešnost telefonátu později potvrdil ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk i sám Vitalij Kličko.

 👉 Přečtěte si více o zákeřnosti deepfaků a nuancích jejich použití v hybridní válce – v materiálu Spravdi.!

Telegram kanál Spravdi:

 Jednou z oblíbených technologických technik propagandistů v informační válce se stal deepfake. Co to je?

Jedná se o technologii uměle vytvořených videí, která jsou generována pomocí algoritmů strojového učení. Koncept deepface je velmi jednoduchý. Ve skutečnosti je třeba přenést tvář jednoho člověka na video s druhým.

K tomu se shromažďují stovky hodin videa s požadovanou osobou. A pak začnou fungovat neurosítě, které vygenerují požadovaný obraz.

Jak se používají deepfake ve válce Ruska proti Ukrajině?

  1. března Rusové zveřejnili fiktivní „prohlášení prezidenta Volodymyra Zelenského“, ve kterém údajně vyzval Ukrajince, aby přestali bojovat a složili zbraně. Aktivně ho šířily proruské Telegramové kanály a jednotlivé zdroje, které také hackeři napadli.

 👉 A tady je další příklad videa. Tentokrát s Putinem, kde oznamuje uzavření mírové dohody s Ukrajinou. Autor tohoto videa ovšem okamžitě varoval své diváky, že ho vytvořil jako vtip. Přesto to dopadlo velmi přesvědčivě.

Co ještě můžeme od Kremlu čekat?

Podle informací, které má Středisko pro strategickou komunikaci k dispozici, se nepřítel v nejbližší době chystá spustit deepfake s prezidentem Vladimirem Zelenským. V rámci této ruské zvláštní operace má vzniknout dojem, že vůdce země řekne svůj negativní postoj k ukrajinským městům, zejména Mariupolu. Buďte ostražití – důvěřujte informacím pouze z ověřených zdrojů!

⇒  Převzato a přeloženo ze Střediska pro strategickou komunikaci Ukrajiny (Facebook a kanál sítě Telegram)

Buďte ostražití – důvěřujte informacím pouze z ověřených zdrojů – je platná a aktuální výzva pro nás všechny.


Obsah rubriky je tvořen v rámci projektu „Společně proti šíření nenávisti a dezinformací“

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska

 


Share Button