NÁVOD: Jak ověřovat informace na internetu

logo_hatefreeZnáme je všichni: poplašné, nebezpečné, zbytečné zprávy rozesílané e-mailem a/nebo šířené lavinovitě po sociálních sítích. Často jsou sdílené v dobré víře, patrně ale stejně často se jedná o šíření záměrné a manipulativní. S tzv. „hoaxy“ se setkáváme dennodenně a v souvislosti se současnou uprchlickou krizí snad ještě víc, než kdykoliv předtím. V těchto případech je ale jejich cílem šířit strach a nepochybně přispívají k narůstající nevraživost až nenávist ve společnosti.

Obecně platí, že informace šířené na internetu je nutné ověřovat: zvláště tam, kde je neznámý původce šířené „informace“ (text, video, obrázek, citace …), nebo kde je zdroj pochybný.

Ověřování nebývá vždy jednoduché, a proto vítáme, že se iniciativy ujal server HateFree a podrobný návod zpracoval a a na svých stránkách zveřejnil.


 

A pokud vás otázka hoaxů zajímá a chcete si ověřit i jiné poplašné zprávy, které vám přistávají do emailů (od nebezpečných jogurtů po zaručené léčebné metody) mrkněte občas na stránky : www.hoax.cz


 

 

 

Share Button