Istanbulská úmluva není jedinou mezinárodní úmluvou, kde ČR nejeví zvláštní ochotu k podpisu

Abychom zpřesnili titulek: je pravda, že se ČR k podpisu tzv. Istanbulské úmluvy připravuje – údajně jsou podnikány všechny kroky k podpisu do poloviny roku 2016, a pokud se zadaří sladění legislativy (přičemž jedním dechem Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že až na drobnosti máme „splněno“), k ratifikaci má dojít až v polovině roku 2018 (!!). Nicméně případy jiných mezinárodních dokumentů vyzývají k velké obezřetnosti. Tak konkrétně v případě Úmluvy Rady Evropy o boji proti obchodování s lidmi z roku 2005 chybí už jen 2 podpisy členských států: České republiky a Ruska. Jak si to máme (i v kontextu výhrad, které ČR patrně v případě Istanbulské úmluvy bude mít) asi tak vysvětlovat?

Text úmluvy ve slovenštině a dalších jazycích (kromě češtiny)

Seznam podpisů a ratifikací.

 

horizontal_line

V letech 2014 – 2016 realizujeme osvětové projekty zaměřené na všechny formy genderově podmíněného násilí obecně a tzv. Istanbulskou úmluvu obzvláště (vč. vyvíjení tlaku na její přijetí Českou republikou). Tyto aktivity úzce souvisejí i s tím, co řeší výše uvedená stanoviska. Bližší informace o Istanbulské úmluvě (a odpovědi na otázku proč je tak důležité k ní přistoupit) naleznete zde a aktualizované informace pak v samostatné rubrice.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-velka-rgb

Projekt „Rovné příležitosti žen a mužů: osvětové aktivity zacílené do regionů ČR, vč. posilování odborných kapacit členek ČSŽ v regionech “ byl v roce 2015 podpořen z dotačního programu Úřadu vlády na program Podpory veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů.

horizontal_line

Share Button