Žena jde do čela!

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Českou pobočku Microsoftu povede po šestiměsíčním bezvládí Američanka Jane Gilsonová. V Evropě chce mít firma v čele poboček čtyřicet procent žen.

Jane Gilsonová je celkem nenápadná žena. Při prvním setkání s novináři v nové funkci působila plaše. Do linie svých charismatických a energických předchůdců v ředitelském křesle české pobočky softwarové firmy Microsoft Ivana Pilného, Jana Mühlfeita, Jiřího Deváta a Michala Čupy na první pohled příliš nezapadá.

"Zdání klame," tvrdí ale Jiří Grund, dosud její přímý podřízený. "Jane má strategické myšlení, dokáže jasně a stručně vystihnout důležité věci, o kterých je potřeba mluvit. Dokáže velmi dobře motivovat svůj tým, přičemž mu pak dá velikou volnost. Sama se snaží nastavit správnou strategii a její provedení nechává na podřízených," charakterizuje novou ředitelku Grund a dodává, že když Gilsonová promluví před nastoupenou pobočkou, všichni okamžitě ztichnou a poslouchají.

Jmenování Gilsonové se v české pobočce setkalo s pozitivní odezvou. "Je tu dost oblíbená. Je sice tvrdá obchodnice, ale nejde přes mrtvoly," řekl Ekonomu další zaměstnanec Microsoftu ČR, který nechtěl být jmenován.

Jane Gilsonovou do funkce vybral Vahé Torossian, který šéfuje pobočkám Microsoftu ve střední a východní Evropě.

"Během výběrového řízení jsem se osobně setkal s šestadvaceti kandidáty a nakonec jsem zvolil právě ji. Mimo jiné i proto, že do pěti let chci mít v čele evropských poboček minimálně čtyřicet procent žen," prohlásil Torossian. V úvahu podle něj připadali i externí kandidáti. Žádný ale nebyl o tolik lepší než Jane, aby jeho schopnosti převážily nevýhodu skutečnosti, že by nastoupil do firmy, o jejímž fungování nemá vůbec ponětí.

"Zapracování nového šéfa do našich struktur by zabralo minimálně rok, proto jsem si vybral interního kandidáta," vysvětlil Torossian, který tu správnou vůdčí osobnost hledal více než půl roku. Ke konci letošního března totiž ohlásil přesun v rámci firmy do Ruska Michal Čupa, jenž šéfoval českému Microsoftu téměř na den přesně třináct měsíců.

Jmenování Jane Gilsonové nakonec nebylo příliš překvapující, po odchodu Čupy totiž českou pobočku řídila z pozice pověřené výkonné ředitelky. Do ideálního GM (tak se v Microsoftu říká lokálním šéfům - General Manager) jí však chybí minimálně jedna věc - znalost češtiny.

"Už měsíc beru hodiny češtiny, ale zatím toho moc neumím. Je to velmi těžký jazyk," přiznala se anglicky Gilsonová. Z moci jí svěřené zatím ve firmě nechystá žádné radikální změny.

"Naše strategie je poměrně dobře nastavená, nemusíme v ní dělat zásadní korekce," prohlásila s tím, že zatím pouze hledá svého nástupce na obchodního a marketingového ředitele. Tříletá strategie, jejíž plnění je na začátku druhé třetiny, počítá se zdvojnásobením výnosů do roku 2009. V plánu má pouze ještě zintenzivnit spolupráci s partnery, kteří jsou pro úspěšný byznys Microsoftu klíčoví.

Nová šéfka českého Microsoftu vystudovala bakalářský program na University of Wisconsin a na Northwestern University získala titul Master of Science. Ve volném čase se věnuje sportu, ráda jezdí na snowboardu a běhá.

Gilsonová je druhou ženou v čele významné IT firmy v Česku. První byla Taťána le Moigne z českého Googlu. Silnou dvojku mají časem šanci doplnit minimálně dvě další ženy, Veronika Přikrylová a Anna Berdychová. První je generální ředitelkou Microsoftu pro rozvoj trhů střední a východní Evropy a druhá byla nedávno jmenována marketingovou ředitelkou české a slovenské pobočky počítačové firmy Dell.

RADAN DOLEJŠ

Zdroj: Hospodářské noviny, 18.10.2007