25 nejvýznamnějších žen českého byznysu

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Nejvýznamnější ženou českého byznysu je pro letošní rok Magdalena Součková, partnerka poradenské společnosti Ernst & Young a prezidentka Americké obchodní komory.Součková skončila v čele žebříčku, který Hospodářské noviny sestavují už třetím rokem.

V soutěži figuruje pětadvacet manažerek a podnikatelek, které pracují v privátní sféře, ovlivňují dění v Česku a mají za sebou inspirativní příběh.

Součková se na předních místech umístila i v předchozích dvou letech, tentokrát ale vyhrála s velkým náskokem. Porotci ocenili hlavně její práci v Americké obchodní komoře, která se prosadila jako jedna z nejvlivnějších lobbistických organizací hájících zájmy podnikatelů.

Součková chce na tomto poli ještě pokročit a od ledna chystá novinku: Americká komora hodlá zformovat "asociaci", do níž by se zapojilo více zahraničních obchodních komor. Účast již přislíbily německá, skandinávská a nizozemská. Společně s Američany by rády zesílily tlak na vládu a parlament a pomohly zlepšit zdejší poměry.

Nepůjde jen o formální debatu: výsledkem má být vysvědčení, které obnaží největší české slabiny. "Společně bychom rádi vydávali hodnocení, jak si Česká republika vede v konkurenci s ostatními evropskými zeměmi a jaké jsou priority pro zlepšení hospodářské politiky," říká Součková.

Na dalších místech ankety HN se umístily ředitelka české pobočky Philip Morris Anja Fiedlerová a přední česká právnička Vladimira Papirnik. Na pořadí má rozhodující vliv odborná porota, složená letos z devíti expertů, kteří se vyhledáváním topmanažerů živí, anebo se personalistikou profesionálně zabývají. Desátý hlas v porotě měla redakce HN.

Související články (29.10.2007)

  • 25 nejvýznamnějších žen českého byznysu
  • Pět Češek, které udělaly kariéru v zahraničí
  • Světu vládne paní Pepsi