České podniky se mění v lovce lidí

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Zdroj: Hospodářské noviny, 5.10.2007 

Míra nezaměstnanosti klesla v ČR už na 6,3 procenta, za zkušené kvalifikované lidi se ale dnes pomalu platí zlatem. Minulý týden našel každý ze zaměstnanců firmy Microsoft v práci tajemné cédéčko s nápisem: "Kdo s kým v Microsoftu." Jen málokdo odolal lákavé vábničce. Jaká bomba je čekala? Krátký film s jednoduchým mottem - Přiveďte do firmy kolegu a dostanete až 1500 eur.

Firmy pořádají roadshow, na nichž lákají nové zaměstnance, úkolují personální agentury nebo loví i mezi důchodci a maminkami na mateřských dovolených. Nedostatek absolventů učilišť a středních škol řeší zakládáním vlastních vzdělávacích ústavů.

I těmito cestami se snaží tuzemské společnosti řešit zoufalý nedostatek lidí, který trápí české podniky už několik měsíců. Míra nezaměstnanosti klesla už na 6,3 procenta a za zkušené kvalifikované lidi se dnes pomalu platí zlatem.

Například americká společnost Honeywell hledá pro své pobočky v Česku asi 400 nových lidí. Podobně je na tom tuzemský Siemens, ten by uvítal celou pětistovku nových spolupracovníků. Stejně jako mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.

Naproti tomu tuzemským bankám by většinou stačilo získat několik desítek posil.

Bez cizinců to nepůjde

Nejvíce lidí je momentálně zapotřebí v průmyslu. V této branži nové pracovní síly shání 88 procent firem. Citelně ale také podle Hospodářské komory chybějí například řidiči kamionů, prodavači a IT specialisté.

Třetina firem se navíc spoléhá na cizince. Bez cizinců si dnes už české společnosti nevystačí. "Využíváme specializované agentury, které pro nás vozí zaměstnance z Ukrajiny," potvrzuje Milivoj Žák z podniku OP Prostějov.

 

Každý týden v jiné práci

Poptávka roste také po agenturních zaměstnancích.

"Ve srovnání s rokem 2004 jsme loni měli s půjčováním těchto pracovníků dvojnásobný obrat. Je to samozřejmě způsobeno vyšší cenou, kterou si za jejich hodinu účtujeme, ale hlavně větší poptávkou," říká Tomáš Bicera z personální agentury Start. A dodává, že právě díky tomu, že do České republiky přichází stále více a více firem, poptávka po agenturních zaměstnancích v dohledné době stále ještě poroste.

Zatím však "dočasné pracovníky" firmy využívají hlavně na nekvalifikované práce. "Pokud máme vyšší nemocnost či v době vánočních svátků najímáme pokladní přes agentury," potvrzuje Jana Matoušková z obchodního řetězce Tesco.

Také technologická společnost Foxconn využívá na svých linkách zhruba čtyřicet procent agenturních pracovníků. Ve výrobě však podle personalistů není potenciál agenturních zaměstnanců zcela využit. "V zahraničí jsou využíváni daleko více, třeba i na vyšších pozicích, ve financích, nebo ve vyšším managementu," upozorňuje Aleš Křížek z personální agentury Robert Half International. I tento trend k nám ze zahraničí brzy dorazí, podobně jako další postupy.

"Také do výroby jsme agenturní zaměstnance začali využívat teprve před třemi lety, zatímco v zahraničí už tehdy bylo jejich najímání běžné," podotýká Křížek.

V zahraničí je navíc výhodnější být "jenom agenturní zaměstnanec" než se nechat přijmout nastálo v jedné firmě. "Jsou tam jiné zákony. Lidé si přes agentury vydělají víc než ve firmách. Navíc si takto může společnost na pár měsíců najmout i šéfa, kterého by nastálo nedokázala zaplatit," vysvětluje personalista Křížek.

Mezi průkopníky v najímání kvalifikovaných zaměstnanců přes agentury v Česku patří společnost Datart. "Využili jsme tyto lidi pro finanční služby. Nebyla pro nás v tu chvíli nejdůležitější cena, ale fakt, že jsme měli enormní nárůst dokumentů a nemuseli jsme složitě někoho najímat a pak se s ním loučit," potvrzuje Pavel Sláma, šéf Datartu.

Devět rad, kde "lovit" nové duše do firem

Angažujte vlastní zaměstnance
Microsoft nabízí zaměstnancům za přivedení nového kolegy až 1500 eur, firma Logos v některých případech až sto tisíc korun. Nižší částky za přivedeného známého ale vyplácejí i montážní závody jako Foxconn. Firmám se spíš vyplatí motivovat vlastní lidi než platit peníze personálním agenturám.

Postavte si školu
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto provozuje kromě učiliště a maturitního oboru i vysokou školu. Od letošního října zasedli první studenti také do Unicorn College, provozované konzultantskou a vývojářskou firmou Unicorn.

Zaměřte se na důchodce
Obchodní řetězec Globus oslovuje kluby důchodců a snaží se tím získat zkušené zaměstnance do svých provozoven. Starší zaměstnance využívají ale i banky. Česká spořitelna dává svým důchodcům roční smlouvy s tím, že někteří zaměstnanci navíc odkládají svůj odchod do důchodu a zůstanou ve firmě o pár let déle.

Využijte maminky na mateřské
Společnost Datart cílí na maminky na mateřské, kterým nabízí práci u počítače nebo v prodejnách, kam si mohou odskočit na čtyři hodiny. Důchodci a maminky se ale nehodí na všechny druhy práce.

Cizinci jsou jistota
Cizinci v tuzemských továrnách už nejsou žádnou výjimkou. V Česku je podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí už více než dvě stě devět tisíc pracujících cizinců. Vedou Slováci, Ukrajinci a Poláci, následují Moldavané či Mongolové.

Zkuste vtipnou reklamu
Automobilka TPCA například rozdávala na nádraží obaly na koblihy, Microsoft motivoval své zaměstnance tajemným cédéčkem, ale firmy to zkoušejí i pomocí nákladnějších billboardových nebo letákových kampaní.

Úřady práce
Na českých úřadech práce je registrováno 275 tisíc lidí. Téměř polovina z nich sice patří mezi "chronicky nezaměstnané", přesto i zde mohou firmy najít nové zaměstnance. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce nyní změnit systém podpory v nezaměstnanosti i výplaty dávek, takže do práce by se mělo hrnout víc lidí.

Personální agentury
Když si firmy nevystačí samy, využívají k najímání nových zaměstnanců personální agentury. Ty si za nalezení člověka účtují několikanásobky měsíčního platu. Záleží na pozici, kterou daný člověk zastává.

Dočasně přidělení zaměstnanci
Na krátkodobé projekty či v případě personální nouze si firmy pronajímají agenturní zaměstnance. Například hodina dělníka na páse je vyjde na 150 korun, hodina pokladní na 135 korun.
(brz, zul)

Nejžádanější profese
 

Související články (HN):