Je vám čtyřicet? Ještě uděláte kariéru

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Zdroj: Hospodářské noviny 19.9.2007

Nevěř nikomu pod čtyřicet. Firmy na českém trhu se začínají řídit tímto pravidlem a z trhu práce se pomalu vytrácí diskriminace kvůli věku. Jako první začaly vyhledávat zkušené lidi menší, převážně výrobní podniky, nyní se o ně zajímají i velké společnosti. Podle oslovených úřadů práce z pěti různých okresů v ČR už více než rok zaměstnavatelé slevují ze svých požadavků a čím dál méně je zajímá věk uchazečů.

Zaměstnavatelé jako hlavní důvod udávají velký nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který se nejdříve projevil v řemeslnických a technických profesích, trend ale postupuje i do dalších oblastí.

Nejsou lidi

"I těm nejžádanějším zaměstnavatelům už došly zdroje k tomu, aby si mohli dovolit uplatňovat politiku založenou výhradně na vyhledávání mladých talentů," říká František Mika, prezident České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která sdružuje personální šéfy největších firem působících v České republice.

"V práci je primární zájem o lidi mladé, protože jsou dynamičtí a mají určité vzdělání," řekl v nedávném rozhovoru pro HN demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ale zároveň se zmínil o jedné německé firmě působící na Berounsku, která "nemá kde brát pracovní sílu" a začíná přemýšlet o tom, jak využít starší, zkušenější lidi.

"Silné ročníky pětatřicetiletých už za chvíli nebudou zajímavé a těch dnes pětadvacetiletých a třicetiletých bude v porovnání s generacemi narozenými v sedmdesátých letech polovina," říká Tomáš Kučera.

Šéf personalistiky ve Škodě Auto Martin Jahn říká, že právě z těchto důvodů se "zaměstnavatelé budou muset naučit obsazovat pracovní místa i z hlediska věku".

"Zaměstnavatel, který upřednostňuje věk před kompetencemi a výkonem, zcela jistě škodí především sobě," říká Hana Krbcová, ředitelka pro lidské zdroje Skupiny ČEZ a poukazuje na to, že ne všichni mladí uchazeči o práci splňují podmínky, které firmy požadují. "Někde nám však visí ve vzduchu, že věk představuje omezení. Občas se stane, že kandidáti s vyšším věkem se k nám od profesionálů z personálních agentur ani nedostanou. Někdy se také bojí přihlásit," říká zkušená personalistka.

Kolektiv je jako les

Socioložka Jiřina Šiklová vysvětluje, že firmy na českém trhu jednoduše napodobovaly Západ, kde se razila praxe, že "mladistvý kolektiv je nenahraditelný, protože je dynamický a soutěživý". Jenže tato praxe je na ústupu. Kromě nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců uvádějí firmy ještě jeden velký důvod: začínají objevovat půvab tzv. smíšených kolektivů, v nichž je zastoupeno více generací. "Kolektiv je jako les, tam jsou také mladé i staré stromy, a právě proto, že je takhle smíšený, nezanikne," říká socioložka Šiklová. Lidé vyššího věku působí stabilně a přinášejí zkušenosti a pohledy, které mladší ročníky mít nemohou.

Tomu věří i Hana Krbcová. Hledala na manažerské místo zkušeného člověka, ale z personální agentury jí v prvním kole poslali samé mladé lidi. Až ve druhém kole, kdy vybírala z původně vyřazených kandidátů, našla tu pravou kolegyni. "Je to zkušená, již zralá manažerka, se kterou spolupracuji dodnes," říká Hana Krbcová.

Autor/ři: Kateřina Mahdalová