Dnešní zaměstnanec chce zajímavou práci a rovnováhu

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Doby, kdy zaměstnanci usilovali hlavně o stabilitu svého místa a považovali za příjemné zůstat celý život u jednoho zaměstnavatele, jsou ty tam. Dnes je stabilita prioritou jen pro dvě procenta zaměstnanců. Ukázal to alespoň výzkum kariérních očekávání zaměstnanců, který zpracovala americká konzultantská společnost BlessingWhite. Zúčastnilo se jej 976 respondentů z 33 zemí světa.

Mezi největší priority dnes podle jeho závěrů patří zajímavá práce (29 %), smysluplná práce (18 %) a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (také 18 % ). Lidé vědí, že zaměstnání není navždy, změny jsou normální a oni mohou převzít kontrolu nad svou kariérou. Nejde o to, že by stabilitu odmítali, ale uvědomují si, že jim ji zaměstnavatelé dnes nemohou zaručit.

Zaměstnance dále zajímá finanční odměna (14 %), možnosti povýšení (8 %), vyhovující kultura (6 %) a důvěryhodný šéf (4 %). Zajímavou práci i rovnováhu přitom vyhledává více žen než mužů. Většina zaměstnanců chápe, že si svou kariéru si řídí sami a neočekává od zaměstnavatele, že nabídne jasné kariérní cesty. Snaha postupovat na firemním žebříčku je patrnější v tichomořské části Asie než v Evropě nebo Americe.

Zejména mladí lidé dnes očekávají, že jim zaměstnání nabídne více než výplatu. Zde mají lidské zdroje široké pole působnosti v tom, aby pracovaly na zvyšování loajality svých zaměstnanců. Zatím uvedl jen každý třetí zaměstnanec, že jeho zaměstnavatel nabízí možnosti rozvoje kariéry, které odpovídají jeho potřebám. Více než jedna třetina respondentů pak počítá s tím, že její další kariérní kroky povedou někam jinam.

Zdroj: Human Resource Executive Online a InSite