Firmy i lidé nejvíce stojí o pružnou pracovní dobu

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Firmy působící v České republice poměrně ve značné míře umožňují svým zaměstnancům flexibilní pracovní dobu. Nejvíce se jim osvědčila pružná pracovní doba, nevyhýbají se ale ani částečným úvazkům a práci z domova. Ukázal to loňský říjnový průzkum společnosti Robert Half International (RHI).

Pružnou pracovní dobu, umožňující zejména návrat z mateřské dovolené, nejvíce využívají společnosti, které působí v informačních technologiích (IT) a telekomunikacích (82 %) a financích a účetnictví (79 %). „Jde o nejvíce využívaný benefit v rámci flexibilní pracovní doby,“ komentoval výsledky průzkumu Aleš Křížek z RHI.

Přesto ale musejí lidé, kterým jejich zaměstnavatel pružnou pracovní dobu umožňuje, být na pracovišti ve stanovených hodinách. Nejčastěji uváděná nutná přítomnost na pracovišti byla v rozmezí od 9 do 15 či 16 hodin. Mezi IT a telekomunikačními společnostmi je také nejvíce využívána práce z domova (ve 40 % případů). Částečný úvazek je nejvíce využíván společnostmi z oboru financí a účetnictví (71 procent) a obchodu a marketingu (69 procent).

Pružná pracovní doba je častěji využívána menšími firmami s 20 až 30 zaměstnanci (82 %), částečný úvazek naopak u velkých společností s více než 250 zaměstnanci (89 %).

Zdroj: Právo / 11.01.2008 - (ČTK) - Trhy & ekonomika