Zkrácené úvazky se dobře doplňují

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

* Hodně se v poslední době mluví o tom, že systém předškolních zařízení se rozpadá a odborníci vyzdvihují příklad firem, které taková zařízení podporují nebo dokonce budují svá vlastní. Uvažovali jste o něčem podobném?

Na vlastní předškolní zařízení přece jen nejsme dost velká společnost. Vyjednáváme spolupráci s mateřskou školou sídlící poblíž firmy v pražském Karlíně o umisťování dětí našich zaměstnanců. Když někdy vznikne nutnost práce o víkendu, mohou maminky vzít děti s sebou. Máme smlouvu s agenturou, která se o děti postará přímo na pracovišti a vytvoří pro ně program. Prostředí firmy přitom není pro většinu dětí našich zaměstnanců nijak neznámé. Začali jsme pořádat pro jejich rodiny dny otevřených dveří, zrovna nedávno tady třeba děti zdobily pracovní prostředí rodičů svými kresbami.

* Mediatel letos získal ocenění v soutěži o rovné příležitosti mezi muži a ženami vyhlášené Gender Studies. Právě kolem počítačů je ale žen poskrovnu. Nenarušuje příliv IT specialistů ve vaší firmě rovnováhu, kterou jste vybudovali?

Je pravda, že vyváženost je hodně důležitá pro fungování všech týmů. I mezi adepty IT se naštěstí tu a tam objeví děvčata a já doufám, že jich bude čím dál víc. Je to něco jako ve školství. Muži-učitelé se hledají velmi těžko, přitom dokážou pozitivně změnit atmosféru ve škole, což prospívá hlavně dětem.

* Naopak ve vašem oboru, v HR, působí v mnohých společnostech především ženy. Čím si to vysvětlujete?

Možná je to tím, že ženy mají větší schopnost empatie. Dokážou ve firmách působit jako nárazník, snáz a nekonfliktně zvládají vyhrocené situace. Naopak v personálních agenturách podle mých zkušeností pracuje víc mužů.

* Rovné příležitosti se staly jakýmsi moderním zaklínadlem, každý o nich mluví, na jejich prosazování tlačí Evropská komise. V praxi to mimo jiné znamená vycházet maximálně vstříc zaměstnancům na rodičovské dovolené i rodičům s malými dětmi po návratu do práce, například formou zkrácených úvazků nebo práce z domova. Vyplatí se to firmě i jinak než pozitivním hodnocením v soutěžích?

Jsem přesvědčena, že zaměstnanci, kterým takto vyjdeme vstříc, nám budou daleko věrnější než kdokoli jiný. Navíc mohou být různé zkrácené úvazky, pokud se vhodně zkombinují, pro zaměstnance i zaměstnavatele velmi přínosné. Výborně se třeba doplňují úvazky maminek s malými dětmi, které chodí do práce raději dopoledne, s úvazky studentů, kterým zase většinou vyhovují odpolední hodiny.

* V poslední době se snad nenajde žádná společnost, která by se nepotýkala s nedostatkem zaměstnanců. Jste výjimka?

Výjimka nejsme, i když žádostí, odpovědí na inzeráty nám chodí spousta. Hledáme ale lidi, kteří opravdu chtějí pracovat, od kterých budeme moci očekávat aktivní přístup. Pro které práce nebude jen místo, kde stráví čas od rána do večera. Hledáme lidi, kteří nám pomohou firmu posunout zas o kousek dál.

* Které pozice jsou momentálně volné?

Obchodní zástupci pro různé regiony, operátoři call centra, ale také IT specialisté. Těch potřebujeme čím dál víc. To nás vede k tomu, že stejně jako jiné společnosti přestáváme hledat jen odborníky s praxí, ale vybíráme i mezi studenty. Praxi mohou u nás získat už během školy.

Zdroj: Právo, 09.01.2008 - Petr Kotek - Profese