Dana Bérová: Vést lidi pracující z domu není snadné

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

HN.IHNED.CZ  16. 4. 2007 : Dana Bérová, konzultantka společnosti Gartner

Zaměstnanců pracujících mimo firmu přibyde. A to nejen díky rozvoji informačních technologií, ale také kvůli tlaku společností na snižování nákladů. Potvrzuje to i výzkum, který představuje Dana Bérová.

HN: Jaké jsou nejnovější trendy a budoucnost homeworkingu, tedy práce na dálku?

Průzkum společnosti Gartner z loňského roku ukazuje, že se tato tendence bude rozvíjet mnohem rychleji než doposud. Je to způsobeno tím, že informační a komunikační technologie konečně poskytují dostatečně kvalitní služby pro práci mimo kancelář.

HN: Kdy se firmě vyplatí uvažovat o zaměstnávání na dálku?

Je-li dvacet procent kancelářské plochy během pracovní doby volné, má smysl o tom přemýšlet. Potom není potřeba mít kancelář a vlastní místo pro každého pracovníka.

HN: Je homeworking vhodný pouze pro velké společnosti, nebo tento systém mohou využívat i malé a střední firmy? Vždyť ty se také snaží snižovat investice do hmotného majetku.

Ukazuje se, že největší potenciál růstu mají právě střední a malé firmy. Náklady jsou pro ně klíčové, proto se je snaží maximálním způsobem omezovat. A částky za pronájem kancelářských ploch představují vysokou položku. Zvláště když firma začíná, neumí často odhadnout, kolik pracovníků bude potřebovat.

HN: Pro které obory je systém práce na dálku zažitější?

Obecně jsou to všude na světě IT firmy. Často ji ale provozují také společnosti, které prodávají finanční produkty. V Čechách tuto metodu zvolil třeba Český Telecom, nyní O2, kde tímto způsobem pracuje šestnáct procent lidí. Distanční práci zavádějí další společnosti v téhle oblasti, patří mezi ně třeba IBM.

HN: Co musí udělat vedení firmy pro to, aby zaměstnanci odváděli kvalitní práci i mimo kancelář?

Ukazuje se, že pro fungování práce na dálku je třeba vyřešit dvě věci. Jednak jsou to informační a komunikační technologie. Tedy připojení pracovníků počítači do sítě a komunikace přes mobilní telefony. Ale ani při homeworkingu se zaměstnanec neobejde bez určitého zázemí. Neméně důležité jsou proto podmínky pro případ, kdy lidé potřebují vhodný pracovní prostor. Každý, i když pracuje z domova, občas využije nějakou jednací místnost, kam pozve klienty. Společný prostor je žádoucí také pro jednání s kolegy.

Celý článek zde.