Výsledky soutěže Podnik podporující rodinu v kraji Vysočina: Záznam z panelové diskuse

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

V Havlíčkově Brodě byly v březnu vyhlášeny výsledky soutěže Podnik podporující rodinu v kraji Vysočina 2007. Soutěž proběhla pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, náměstkyně hejtmana kraje Vysočina ing. Marie Černé a starostky města Havlíčkův Brod ing. Jany Fischerové v rámci projektu Modelový program podpory slaďování profesního a rodinného života - kraj Vysočina. Ten je řešen pod vedením Českého svazu žen za účasti dalších jedenácti partnerů z řad zájmových organizací, poradenských, vzdělávacích a výzkumných společností a agentur.

V kategorii podniků nad 500 zaměstnanců zvítězilo Dřevozpracující družstvo Lukavec, mezi středními podniky se prosadil výrobce koberců a interiérového designu Habitat a.s. a jako nejlepší malý podnik (do 25 zaměstnanců) byla vyhodnocena poradenská firma Renvodin-Šafařík, spol. s r.o. Slavnostnímu předání cen zástupcům vítězných podniků předcházela panelová diskuse, jíž se zúčastnilo sedm diskutujících z jednotlivých podniků, zástupci organizací, podílejících se na projektu a představitelé kraje Vysočina a města Havlíčkův Brod. Přinášíme záznam nejzajímavějších podnětů a názorů, které v ní zazněly. Nejfrekventovanějším souslovím diskuse bylo: vytvořit podmínky.

Účastníci panelové diskuze:
Jiří Benz, Elasta-Vestil, s.r.o. Krucemburk
Jiří Holešák, HBH Sběr surovin, Havlíčkův Brod
Ing. Jan Hejátko, Habitat, a.s., Náměšť n. Oslavou
Ing. Šafařík , Renvodin-Šafařík, s.r.o., Hustopeče
Ing. Daniela Váchová, Moravské kovárny, a.s., Jihlava
Ing. Zdeněk Krejčí, Status stavební, a.s. Humpolec
Ing. Eva Pausarová, Status stavební, s.r.o.
Ing. Pavel Kříž, Dřevozpracující družstvo, Lukavec
Blanka Pajerová, Dřevozpracující družstvo
Ing. Marie Černá, Krajský úřad, Jihlava
Libor Honzárek, Městský úřad, Havlíčkův Brod
PhDr. Zdeňka Hajná CSc., ČSŽ, Praha
Helena Kunstová, ČHV, Praha
Václav Šneberger, Expertis, s.r.o., Praha

Co rozhodlo, že jste se do soutěže přihlásili?
Ing. Kříž, Lukavec:
Spokojenost zaměstnanců je naším cílem. Byla to ojedinělá akce a my se potřebujeme srovnávat s českými i zahraničními firmami. To rozhodlo.

Ing. Hejátko, Habitat:
Když jsem četl přihlášku, uvědomil jsem si, že toho pro ženy a rodiny děláme dost na to, abychom to mohli zkusit a třeba i uspět…

J.Holešák-Sběr surovin:
Chtěli jsme zjistit, zda vykořisťujeme nebo ne… Do soutěže nás nakonec přihlásila jedna ze zaměstnankyň…

Ing. Krejčí, Status stavební a.s.:
Ve stavebnictví je velká fluktuace a tak jsme v soutěži viděli inspiraci jak stalibilizovat personál . Chtěli jsme se také dozvědět, jaké zkušenosti  v tomto ohledu mají ostatní firmy.

Ing. Kříž, Dřevozpracující družstvo (DDL):
Pro nás byla motivací možnost porovnat naši personální strategii s jinými firmami v regionu…

Kterého ze svých opatření si ceníte nejvíc?
Ing. Kříž:
Že náš podnik věnuje jednorázově 100 000 pozůstalým - manželce/manželovi a dětem po našich zesnulých zaměstnancích…
 
Ing. Krejčí:
Flexibility pracovní doby:  vycházíme vstříc ženám s malými dětmi na základě individuální dohody.

Ing. Šafařík:
Flexibilní pracovní doba bez stanovení pevného začátku a konce, možnost práce doma během týdne…

Ing. Hejátko:
Zastáváme názor, že spokojený zaměstnanec je dobrý zaměstnanec a že si tak udržíme dobré lidi... Například vedoucí obchodního oddělení koberců jde na mateřskou dovolenou a my jí doma zařizujeme internet a telefon, aby mohla z domova i pracovat, pokud bude chtít…Myslíme si, že je to otázka přístupu, snažíme se s každým zaměstnancem řešit jeho problémy individuálně.

Ing. Benc, Elasta-Vestil,s.r.o.:
Bezplatného rozvozu zaměstnanců po druhé směně.

Co vám investice do lidí přinášejí?
Ing. Krejčí:
Je třeba investovat do lidí dlouhodobě, čím dál tím víc, protože bez lidí firma fungovat nebude...

Ing. Kříž:
Každý dělník a technik má svůj školící plán, který plní. Školení zajišťujeme v odborných oborech, máme i výuku jazyků. Investice do lidí je nejdůležitější, každý rok investujeme 1,3 milionu korun do dalšího vzdělávání pracovníků.

Ing. Váchová, Moravské kovárny:
Chceme být atraktivní firmou, která obstojí v konkurenci. Umožňujeme trávit maximálně volný čas s rodinou, věnujeme značné příspěvky na rodinné akce zaměstnanců.

Ing. Kříž:
Sarkasticky řečeno: Přináší to , že lidé, kteří od nás odejdou jinam, toho litují… Máme celý soubor opatření pro spokojenost zaměstnanců.  V našem malého kolektivu panují spíše přátelské než zaměstnanecké vztahy.

Ing. Benc:
Máme spoustu zaměstnanců, kteří u nás pracovali celý život a jsou tu zaměstnány celé rodiny…To mluví samo za sebe.

Co pro vás znamená rodina zaměstnanců? Jaké akce pro rodiny pořádáte?

Ing. Holešák:
Dobře víme, že rodina je pro zaměstnance důležitou hodnotou a snažíme se jim vycházet vstříc, ale pro malou firmu je to opravdu problém. Každý odcházející člověk – třeba ženy na mateřskou dovolenou – velmi chybí. U nás se zavedla dobrá praxe – a my ji podporujeme - že ženy dokáží mezi sebou komunikovat  a dohodnout si vzájemné zastoupení.

Ing. Hejátko:
U rodinné firmy je jednoduché mluvit o rodině. Malý příklad: hodnotitelé, kteří nás v rámci soutěže navštívili, mohli vidět v akci vnoučata v kanceláři ředitele.
Jedna z populárních akcí, na kterou jsou zvány celé rodiny, je soutěž ve hraní kuliček, která probíhá přímo v areálu závodu.

Ing. Šafařík:
Naši zaměstnanci jsou naši přátelé, většinou zaměstnáváme i jejich životní partnery.
Pořádáme firemní zájezdy  - prodloužené víkendy - pro všechny členy rodiny, jezdíme i do divadel, pořádáme večírky…

Ing. Kříž:
Máme u nás celé rodiny zaměstnanců a také čtyři generace rodin… Naše podpora - to je každoročně asi dvacet zájezdů pro rodiny  a  akcí pro děti. Při narození dítěte poskytujeme příspěvek 5000 Kč. Také máme svoje noviny s kronikou rodin, které v družstvu pracují…

Ing. Benc:
Osvědčilo se nám zaměstnávat manželské páry - pokud pracují ve dvou odlišných směnách a mají např. nemocné dítě, mohou se o ně střídavě starat.

Plná verze záznamu je k dispozici ke stažení zde.