Povinná vizualizace projektu

Krásná paní č. 02/08 První překladatelka Mauglího - Pavla Moudrá

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Dobrodružství chlapce Mauglího ze slavné Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga vyšlo v češtině mnohokrát. Poprvé a pak ještě několikrát v překladu Pavly Moudré (26.1.1861-10.9.1940). Její kdysi zvučné jméno utonulo v zapomenutí. Za svého života se těšila vážnosti jako spisovatelka, překladatelka, ochránkyně zvířat, šiřitelka osvěty a apoštolka míru.     

Narodila se v Praze jako jediné dítě technického úředníka pojišťovny. V kolébce jí políbilo několik Múz, ale v dospělosti využila jen dvě - poslušného pera a přednesu mluveného slova. A samozřejmě znalostí čtyř jazyků.

Pro novinářskou činnost ji získal romanopisec a novinář Jan Mucek, pseudonymem Pavel Albieri, který ji však po pěti letech manželství opustil. Začala si na živobytí vydělávat sama, a to i v druhém manželství.  

Orientovala se zejména na duchovní sféru žen – láska, dobro, zlo, Starý a Nový zákon, náboženství Východu, abstinence, mír, válka, mateřství, etika… Měla mnoho rozličných, většinou mravoučných témat. Ponořila se do nich patrně i ze smutku po zemřelém synkovi, což přiznala básní opěvující lidský cit: „Ty jsi mi náhradou, bezdětné, za děcka smích.“

Zabrousila až k mystice, okultismu a spiritismu. Prý ji rád četl Jaroslav Hašek, který se ke konci života zajímal o astrologii. Snad nešprýmoval. Čtenářky se k ní otáčely jako k rádkyni a ona z jejich osudů a postřehů čerpala náměty pro nové rozpravy.     

Ve Spolku na ochranu zvířat jako první pozvedla hlas proti lékařským pokusům na němých tvorech. Hovořila na kongresu Světové ligy na ochranu zvířat, v roce 1909 v Londýně, v roce 1912 v Curychu. V roce 1934 si na své konto připsala další unikátní prvenství. Na gramofonovou desku totiž namluvila pohádku pro děti. Nahrávka patří k zlatému fondu Českého rozhlasu.

„V tichu a pokoře stojím tu před vámi. Je to poprvé, kdy žena vstupuje na toto místo, aby vykládala slovo Boží… já, jako žena, musím se nejprve ptát, mám-li k němu právo,“ začala tiše své kázání, jako první žena, v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze v roce 1927.

Založila Chelčického mírovou společnost a s Jindřišskou Wurmovou z Valašského Meziříčí vydala v roce 1913 dvoudílnou Mírovou čítanku. Autorky shromáždily citáty a statě známých autorit o válkách, které boří a míru, jež staví a šíří kulturu. Pavla Moudrá se, žel, dočkala dvou světových konfliktů.

Eva Uhrová

Podrobnější článek o Pavle Moudré ze seriálu věnovanému příkladným ženám v minulosti najdete v časopisu Krásná paní.