Povinná vizualizace projektu

Krásná paní č. 09/07: Slavná pěvkyně měla svého rytíře - Jarmila Novotná

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Napsala knihu „Byla jsem šťastná.“ Šťastná i z toho, že měla po boku svého rytíře.  

V sedmnácti Jarmila Novotná (23. 9. 1907 – 9. 2. 1994) dávala  v Mozarteu první samostatný koncert, v devatenácti se stala členkou Národního divadla. Po tomto raketovém startu zpívala na operních a koncertních pódiích v Evropě, Severní a Jižní Americe, ale obstála také jako činoherní a filmová herečka. Šestnáct sezón patřila ke kmenovým členkám newyorské Metropolitní opery, zatímco „Božské Emě“ se to podařilo jen osm let.

Když Jiří Daubek z Litně u Berouna, jemuž patřil titul rytíř, požádal Jarmilu Novotnou o ruku, vyslovil přání, aby se vzdala pěvecké dráhy. Vždycky zamítavě zavrtěla hlavou. Její ctitel  se zachoval jako pravý rytíř. Dvorně se podřídil přání své dámy a v červenci 1931 se v tichosti vzali.  

Jarmila Novotná i při dvou dětech zůstala věrná opeře. Při jejím angažmá v New Yorku se to celé rodině vyplatilo. Museli zůstat za mořem, protože v Evropě zuřila válka. Pěvkyně nečekaně musela z honorářů živit celou rodinu včetně chůvy. Všechny jejich úspory a majetek zůstaly v okupované vlasti.  Manžel pěvkyně přechodně fungoval jako muž v domácnosti.

V červnu 1947 se Jarmila Novotná opět zaskvěla v Národním divadle v roli Mařenky, ale už v listopadu, když zpívala Taťánu, tušila, že se českému publiku klaní naposledy. Pro jistotu děti odvezla zpět do New Yorku. Majetek, ve vlastnictví rodiny Daubků od roku 1850, byl v březnu 1948 zkonfiskován. Ztratily se vzácné dopisy, noty a obrazy.  
Pěvkyně světového jména nesměla čtvrt století spatřit Hradčany, takže si musela s manželem založit nový domov poblíž Schönbrunnu. V necelých padesáti, dost brzy na operní pěvkyni, se sama přehrála do role rytířky svého muže s porouchaným zdravím.

O svém životě napsala: „Zvládat úspěšně domácí povinnosti a profesionální kariéru je práce na 24 hodin denně. V manželství musí obě strany přispívati stejnou měrou, aby se docílilo toho, co nazýváme štěstím. A já jsem to štěstí opravdu měla v tak pozoruhodném a hlavně mne plně chápajícím muži.“

Eva Uhrová

Podrobnější článek o Jarmile Novotné ze seriálu věnovanému příkladným ženám v minulosti najdete v časopisu Krásná paní.