Povinná vizualizace projektu

Krásná paní č. 02/07: Cesty necesty - Františka Plamínková

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Při nedožitých 75. narozeninách jí byl udělen in memoriam československý řád I. stupně, zlatá hvězda, za zvláštní zásluhy v boji proti fašismu a za svobodu národa. Pak se kolem jejího jména rozhostilo čtyřicetileté ticho.

Až nadešel rok 1990. Ve vypátraných posledních dopisech Milady Horákové stála prosba: „Dne 30. VI. položte za mne kytičku k desce mé mateřské přítelkyně, popravené senátorky F. F. Plamínkové.“ Dvě přítelkyně s velkým věkovým rozdílem si tajně, jen očima, naposledy zamávaly 28. června 1942 v Malé pevnosti Terezín. Po sametu byly obě vyznamenány řádem T. G. Masaryka.

Do dvacátého století vstoupila učitelka matematiky, fyziky a kreslení Františka Plamínková, dcera pražského obuvníka, s velkým osobním půvabem. Vysoká, štíhlá, kaštanové vlasy jí v copech splývaly až ke kolenům, modré oči. Oduševnělá tvář slibovala laskavost. S dětmi to uměla, asi proto, že měla dvě sestry a o prázdninách na venkově si hrávala s hordou dětí.

Brzy mezi mladými pražskými kantorkami, houstnoucími řadami úřednic a osvícenými manželkami ze středostavovských rodin platilo, s menší obměnou, známé francouzské: „Za vším hledej Plamínkovou.“ Této temperamentní učitelky se dotýkalo, že ženy jsou v každé situaci slabší, v rodině, v povolání, v politice. Chtěla s tím něco udělat.

Navrhovala zrušit celibát učitelek, vedla boj za volební právo žen, v roce 1923 založila Ženskou národní radu, o dva roky později se stala senátorkou. 

O právu na stejnou startovací čáru do života, stejné mzdy a stejný volný čas mužů a žen mluvila na ženských fórech od New Yorku po San Diego, od Barcelony přes Stockholm po Skopje. 

Necestovala na vysoké noze, ať lodí, nebo vlakem. „Cestou z Washingtonu do Philadelphie stačil nám oběma k obědu jeden banán. V Colorado Springs, v Salt Lake City odbyly jsme celé dva dny podmáslím a kouskem sýra,“ popisovala Albína Honzáková přednáškové turné v roce 1925.

Eva Uhrová

Podrobnější článek o Františce Plamínkové ze seriálu věnovaném příkladným ženám v minulosti najdete v časopisu Krásná paní.