Povinná vizualizace projektu

Pečením k dokonalé nevědomosti

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Ve světovém žebříčku zemí z hlediska počtu žen v parlamentu jsme na 66. místě, mezi Filipínami a Bangladéší. Ale v Manile mají na svých Hradčanech aspoň prezidentku, kdežto nám nehrozí ani toto privilegium. Naděje na zvolení české prezidentky je přímo úměrná počtu našich poslankyň v obou komorách parlamentu. Při zastoupení sotva přes patnáct procent je tedy minimální.

Naše ženy, i ty mladé, vzdělané a zcestovalé, zřejmě víc přitahuje běhání kolem plotny a dodržování tradičních principů, že žena a jedině žena odpovídá za chod domácnosti a celé rodiny, že jen ona musí vytvářet kouzlo domova, muži se k tomu nenarodili.

Jak jinak si vysvětlit, že i časopis pro ženy, jemuž se dalo přisoudit více modernosti v nazírání na rovné příležitosti, po dva možná tři adventní týdny tiskl recepty na vánoční cukroví, prý úžasné, chutné, přičemž nedodal, kolik večerů případně nocí žena u pečení stráví, zatímco by mohla stejný čas strávit nad učením angličtiny, aby si zvýšila kvalifikaci.

Recepty byly umocněny intelektuálními výroky celebrit. Před jejich schopnostmi klobouk dolů. Při všech svých hereckých, zpěváckých a moderátorských výkonech tolik plechů křehkých vánočních dobrot. Jaká jsem to jen nekňuba, pomalá, nevýkonná, musí si říct čtenářka.

Jenže čtenářka ze Zlámané Lhoty si zpravidla neuvědomí, že dámská celebrita nepracuje denně od osmi do půl páté a navíc si může dovolit výpomoc v domácnosti. Pro ni a jejího manžela pak platí, že když peče osobnost známá z televizní obrazovky, je její povinností kromě nákupu, úklidu, praní, žehlení a starosti o děti v předvánočním čase také upéct dvacatero druhů cukroví.          

Nezbývá než si myslet, že média, většinou ovládaná muži, zcela záměrně dělají z žen před Vánocemi pekařky a cukrářky, ačkoli víme, že národ trpí obezitou. Úporně leč nenápadně vychovávají ženy k využívání veškerého mimopracovního času v soukromé sféře, aby se náhodou nezačaly ohlížet po sféře veřejné. Některé nepečící manželky by pak mohly skončit v poslanecké lavici. To si patriarchální společnost ovšem nepřeje.

Nabízí se jediná záchrana – povýšit pečení vánočního cukroví na mužskou práci. Pak by se stala činností vysoce společensky uznávanou, jak je tomu v jiných oborech s dominujícími muži.  Možná by vykrajování koleček a hvězdiček stát odměňoval zvláštní mzdou, neboť jejich tvorba přispívá k rodinné soudržnosti, jak nám naznačily všechny články a pořady o předvánočním pečení.

Eva Uhrová