Povinná vizualizace projektu

Krásná paní č. 12/07: Poslankyně v šátku - Anna Chlebounová

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Kdyby dnes v parlamentu vstoupila na řečniště matka šesti dětí, absolventka osmi tříd vesnické jednotřídky, média by zajímalo, jak sladí vysokou politiku s početnou rodinou a zda si zvyšuje kvalifikaci. V roce 1918 Anna Chlebounová (4.12.1875–14.3.1946) naopak sklízela uznání jako moudrá a zkušená žena srostlá s přírodou, vzorná a šetrná hospodyně, jedna z těch, co za válečného strádání, kdy muži v bojovém poli zápasili o holý život, nenechaly vyhladovět národ. Někdy tušila posměšky pro svůj věčný šátek na hlavě, ale ten k ní patřil, v klobouku by nešla ani do kostela.       

Prvně se v novorenesančním Thunovském paláci rozhlédla 14. listopadu 1918. Jedna z prvních osmi českých poslankyň. „Jsem rád, že v tomto shromáždění vidím ženy,“ pochválil národní shromáždění T. G. Masaryk. To už se psal 22. prosinec 1918. Pozítří byl Štědrý den a třiačtyřicetiletá Anna Chlebounová poprvé v předvánočním shonu nepoletovala z maštale do kuchyně, ale se zatajeným dechem, jistě ve svém nejhezčím šátku, zbožně naslouchala prezidentské přísaze. 

Ve veřejné práci měla zkušenosti. Když na přelomu století jejího manžela zvolili starostou, nebylo brzy tajemstvím, že obecní úřad vede paní starostová. Vyřizovala poštu, nechala si zhotovit razítko s manželovým podpisem a co nemusel podepisovat vlastnoručně, tam si pomohla náhražkou. Mezitím přibývaly děti, kluk, holka, kluk, holka…  

„Maminka měla mnoho práce a starostí a mnohá žena na jejím místě by se cítila nešťastná. Ona však byla bytost plná optimismu a slunné pohody,“ vzpomínala před lety jedna z dcer.

Za agrární stranu ji na Pardubicku v řádných volbách 1920, 1925 a 1929 opakovaně volili. Dvakrát jako poslankyni, jednou jako senátorku. Nestala se učitelkou, jak toužila, přesto nenápadně vychovávala. Objížděla zemědělské dívčí školy a dívkám na vdávání radila: „A není lepšího prostředku pro budování společného duševního světa, pro společný duševní růst, než společné čtení…“ K pracovitosti je vedla příslovím „nemá-li sedlák, nemá žebrák – bohatý sedlák, bohatý král.“

Eva Uhrová

Podrobnější článek o Anně Chlebounové ze seriálu věnovaném příkladným ženám v minulosti najdete v časopisu Krásná paní.