Povinná vizualizace projektu

Krásná paní č. 1/08: Elegantní maminka a poslankyně - Milada Horáková

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

„Právní předpisy jsou moji staří přátelé,“ stálo v článku se záhadnou šifrou JUDr. K.- H. v novém časopisu Eva. Dál autorka psala, že po studiu, díky váženým a moudrým profesorům, pro ni paragrafy ztratily „veškerou chladnost a mrtvost, která se jim obvykle připisuje.“ V následujících číslech Evy se už objevilo celé jméno: Dr. Králová-Horáková. Současníkům je známá jako Milada Horáková (25.12.1901–27.6.1950).    

Čtenářka, která ráno 15. listopadu 1928 sáhla v trafice po novém čtrnáctideníku, bezesporu časopis dychtivě otevřela. Skvěl se barevnou obálkou, to byla novinka. Na třetí straně, už v černobílém provedení, ji okouzlila příjemná tvář Pavly Osuské, choti československého vyslance v Paříži, která se před pár dny  zasloužila o první uvedení Prodané nevěsty v hlavním městě Francie. Čtenářka listovala dál a její zrak po verších Evy Vrchlické, románu na pokračování Olgy Scheinpflugové, modelech pro zimní sezonu, návodu na vyšívaný ubrus a receptu na chutný čaj, chtě nechtě zabloudil k titulku Žena a právní předpisy.

„Prvý dojem je věc velice důležitá a třeba si všimnout toho, kdo se právě představuje,“ oslovila čtenářku Milada Horákova a brzy přešla k příběhu se špatným koncem vinou neznalosti práva. Každého z novinářské branže muselo okamžitě napadnout - tady se rodí píšící právnička…

Středně vysoká štíhlá Milada Horáková chodila elegantně oblečená.  Určila si svůj styl. „To je pro každou ženu, zvlášť když pracuje veřejně, hrozně důležité. Některé sluší šaty, některé kostým, musí si zkrátka stoupnout před zrcadlo a odhadnout se. Nebo si nechat poradit. Moje matka byla naprosto skromný a střízlivý typ. Její šatník nebyl bohatý. Několik dobře vypracovaných kostýmů a blůz, které střídala a vždycky byla stejně stylově oblečená. Pamatuji si, hlavně po válce, že když musela jít na nějaký moc slavnostní večer, brala si prostou černou dlouhou sukni. K ní měla dvě saténové blůzy, jednu bílou a jednu světle modrou, pak měla velmi elegantní černý kabátek, do kterého oblékala krajkovou blůzu s fiží. Jednou musela jít na zvláště významný podnik. Tak se oblékla do dlouhých černých šatů. Ale necítila se v nich dobře. Kostým, to bylo její,“ říkala její dcera Jana Kánská.

Eva Uhrová

Podrobnější článek o Miladě Horákové ze seriálu věnovaném příkladným ženám v minulosti najdete v časopisu Krásná paní.