Povinná vizualizace projektu

Ženy v politice

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Je podle vás málo žen v politice? Co by se s tím mělo dělat?

Podle toho jak v které. Pokud se podíváte do Poslanecké sněmovny či Senátu, tak ano. V poslanecké sněmovně je nyní méně žen než v minulém volebním období. Co s tím??? Podívejte se např. do Francie, kde volební zákon finančně motivuje politické strany k  rovnoměrnějším kandidátkám. V Českých rozměrech je situace  lepší v komunálních volbách, zejména v menších obcích. Není nic neobvyklého, že se mezi kandidujícími subjekty naleznou kandidátky sestavené pouze z žen. A proto se na těchto místech objevují i častěji  ženy – starostky.

Myslíte, že by muži měli více bojovat za svá práva? Ženy jsou v tomto směru daleko lépe organizované... Mají se podle vás muži vůbec za co bojovat?

Ženy jsou daleko lépe organizované, protože mají více problémů, častěji se setkávají s dikriminací. Desítky let musely bojovat za základní lidská práva (právo na vzdělání, volební právo, právo na práci za stejných podmínek a za stejnou mzdu atd.) Ve společnosti stále převládají patriarchání stereotypy o rozdělení rolí mezi mužem a ženou. Muži by měly pochopit, že spolupráce s ženami na společném utváření světa při zachování stejných podmínek pro všechny je obohatí. Pak nebudou muset za nic bojovat ani ženy.

Co si myslíte o tom, že muži jsou v USA pomalu trestáni i za vyzývavý pohled na ženu?

Vraťme se do české kotliny a nekopírujme co není vlastní naší zemi. Zneužívání žen, násilí na ženách, to je problém, který u nás není řešen. Diskutujme, přijímejme zákony, které toto ošetří.

Je něco špatného na tom, když muž podrží ženě kabát?

Ne. Chcete říci, že zásady společenského chování by neměly platit?

Myslíte, že kvůli medializovaným skandálům a novým zákonům se může svět jednou dobrat k bezpohlavnosti?

To že se diskutuje o stejném přístupu k naplňování lidských práv nepovede k bezpohlavnosti. Říká se, že toto století je stoletím žen. Jsem přesvědčena, že ženy si toto století představují jako partnerství muže a ženy, kde se spravedlivě oba dva podílejí na řešení svých problémů, své eixtence…….  Promiňte mi, ale z otázek je patrné, že je kladl muž!!!!! Celá diskuse o tomto tématu je v něčem jiném a až to pochopíte, tak ani nebudete klást tyto otázky.

PhDr. Zdeňka Hajná,CSc.,
Předsedkyně ČSŽ