Povinná vizualizace projektu

Anketa - Otec u porodu, otec na rodičovské dovolené

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Co si myslíte o přítomnosti otce u porodu a jak se díváte na muže, kteří jsou s dětmi na rodičovské dovolené?

Mgr. Jana Smutná, publicistka a moderátorka
Jestli má být muž u porodu, to záleží na obou, jestli se na tom dohodnou a jestli cítí, že by to tak mělo být. Já jsem muže u porodu nechtěla, neměla jsem pocit, že to tak má být. On s tím souhlasil, je lékař a říkal, že by kolegům ruce urazil, kdyby něco nedělali podle jeho představ.
Muži na mateřské dovolené mi nevadí, když se ti dva dohodnou, tak proč ne, podstatné je, aby bylo dobře dítěti a tomu je v podstatě jedno, kdo s ním je v kterou dobu.

Aleš Uher, sportovní redaktor
Jelikož zanedlouho čekáme dítě, k porodu se chystám. Já sám jsem přišel na svět bez účasti tatínka, takže rád využiji toho, že dnes to možné je. Právě tak si dovedu sám sebe představit na rodičovské dovolené. Jsem dost šikovný na to, abych to zvládl.

Igor Bruzl, radní
Kdybych čekal dítě, asi bych respektoval přání partnerky, ale rád bych nebyl, obávám se, že bych to nezvládl. Na rodičovskou dovolenou bych dobrovolně určitě nešel, nedovedu si sám sebe představit, že se celý den starám o mimino, bál bych se, že mu ublížím.

Václav Upír Krejčí, herec
Když jsme čekali Klárku, k porodu jsem jít nechtěl, měl jsem sám ze sebe strach. Spousta chlapů mi říkala, abych se tomu vyhnul, protože to žádná krása není. Ale pak jsem šel a zabořil jsem hlavu mezi prsa své ženy a tam jsem to přečkal. K porodu našeho druhého dítěte jsem šel dobrovolně a tam už jsem chvílemi fungoval jako utišující prostředek a jsem na sebe pyšný, že jsem neomdlel.

O rodičovské dovolené by se měli rodiče dohodnout, k úplně malému dítěti patří maminka, později se lépe postará ten, kdo je na tom časově lépe, ale v podstatě by se měli starat oba rodiče, protože jen tak má dítě pocit domova a bezpečí.


10 důvodů proč si vzít rodičovskou dovolenou
Ze švédských zkušeností

  1. Jste normální a odpovědný muž.Je přirozené chtít mít děti. A tím, že se o ně i staráte ukazujete, že dokážete na sebe vzít odpovědnost.
  2. Zákon vám dává právo zůstat doma.Ve Švédsku nemůžete o práci přijít jen proto, že zůstanete doma s dítětem.
  3. Brzy se vrátíte. Čas rychle letí – a to i když jste v práci.
  4. Nejste nenahraditelní. Zároveň může být i prospěšné, když vás v práci nahradí někdo s novými a čerstvými nápady.
  5. Váš život získá rovnováhu. Ke své práci získáte odlišný a zdravý přístup. Pokud oba máte pracovní život a osobní život mimo své pracoviště, budete se cítit lépe a nakonec budete dělat lépe i svou práci.
  6. Naučíte se zvládat stress. Pokud jste se svým dítěte strávili delší dobu, bude těžké vás vynervovat nebo vykolejit.
  7. Zdarma podstoupíte kurz na rozvoj svých dovedností. Stane se z vás lepší posluchač, lépe budete chápat názory jiných lidí, budete schopen nemyslet jen na sebe a také se naučíte zvládat několik věcí najednou.
  8. Budete milovat své zaměstnání (dokonce daleko víc). Starat se o děti je výzva a také je to těžká práce. Poté, co to absolvujete, bude vám vaše zaměstnání připadat daleko snadnější.
  9. Stanete se mistrem improvizace. Dítě plačící celou noc? A co má být? Naučíte se těžit z každé nové situace.  
  10. Stanete se dokonalým diplomatem. Názorové rozdíly mezi vámi a malým dítětem se řeší daleko obtížněji než většina konfliktů v práci.