Povinná vizualizace projektu

Lidové noviny 7. listopadu 2007 - Omezování v práci jde k soudu zřídka

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

Případy diskriminace v zaměstnání se jako takové v soudní síni objevují málokdy. Mnohdy jsou ale skryty v rámci jiných žalob, například na neplatnost skončení pracovního poměru.

PRAHA Pouze hrstka případů diskriminace v zaměstnání končí v České republice před soudem. „Diskriminační případy se ale často skrývají pod jinými žalobami,“ sdělila místopředsedkyně Českého helsinského výboru a právnička Daniela Světlíková, která u soudů hájí diskriminované. Nyní pracuje na pěti případech.

Jste postarší? Máte děti? Tak ven!

„Spousta žalob na neplatnost skončení pracovního poměru je skrytě žalobou proti diskriminaci,“ uvedla Světlíková. Podle ní bývají lidé například propuštěni kvůli organizačním změnám, ve skutečnosti je ale důvodem věk, rodičovství nebo to, že se domáhali svých práv. Kvůli neplatné výpovědi se na soud obrátila pracovnice jedné z věznic. V práci odhalila falšování dokladů. Vedení ji pak propustilo. S pachatelem „v tichosti ukončilo pracovní poměr dohodou,“ řekla právnička. V Česku má nerovný přístup k zaměstnanci vyvrátit ten, kdo diskriminoval. V praxi podle Světlíkové tato zásada ale příliš neplatí a diskriminaci musejí obvykle stále dokazovat oběti. Přesto mívají šanci na úspěch. Před nedávnem soud přiznal odškodné jeden milion korun bývalé diplomatce, která zažalovala ministerstvo zahraničí kvůli nerovnému zacházení. V jejím případě totiž postupovalo jinak než u jejích mužských kolegů.

Muži diskriminaci většinou zlehčují, je ale postihuje také

Podle místopředsedkyně Českého helsinského výboru se téma diskriminace v Česku pořád ještě zlehčuje. Obvykle tak k němu prý přistupují muži. Přitom i oni se stávají terčem nerovného zacházení. „Většinou se s ním ale těžce smiřují a stydí se za ně, takže o svých těžkostech mlčí. Z práce pak raději odejdou,“ dodala Světlíková. Lidé, kteří se na soud obrátí a dokonce ho i vyhrají, ale často o práci stejně přijdou. Ze zaměstnání pak obvykle odcházejí „na dohodu“. Navíc potom těžko hledají nové místo. Provází je totiž pověst lidí, kteří dělají potíže. Soud se svým zaměstnavatelem vyhrála také bakalářka z Ústí nad Labem. I když měla ve smlouvě jinou náplň, ve firmě pracovala jen jako pomocná síla a uklízečka. Žena nakonec dostala odpovídající práci, místo musela ale stejně opustit. V regionu pak jiné nesehnala. Podobně dopadla i žena na Táborsku. V bydlišti a okolí absolvovala na osmdesát konkurzů, práci ale nedostala. Nyní dojíždí do zaměstnání padesát kilometrů. Šedesáti konkurzů se zúčastnila i další žena, která se soudila kvůli neplatné výpovědi. Přijata nikde nebyla.

Rady, jak postupovat

Čtrnáct konkrétních případů diskriminace v zaměstnání a postup při jejich řešení shrnuje nová brožura, kterou vydá v brzké době Český svaz žen. Obsahuje i patnáct případů, které se týkají sociální problematiky. Publikace je součástí projektu Rovnost šancí a média, který financuje Evropský sociální fond a státní rozpočet.