Jak správně odpovídat na nabídky práce e-mailem

Informace v tomto článku byly aktuální k 31.08.2008.

1) e-mailová adresa
Nikdy neodesílejte životopis z e-mailové adresy s názvem Vaší přezdívky, např: zlatovlaska123@seznam.cz, nepíšete přece kamarádovi, ale odpovídáte na nabídky práce. Určitě vám stojí za to vytvořit si schránku, nejlépe podle vlastního jména, např: anna.novakova@seznam.cz.

2) příloha e-mailu
Strukturovaný životopis by měl být v e-mailu zaslán jako příloha, nesmí být součástí textu e-mailu, toto místo je vyhrazeno pro průvodní dopis kde vyjadřujete, proč na nabídky práce odpovídáte a z jakých důvodů jste vhodným kandidátem pro nabídnuté zaměstnání.

3) formát přílohy e-mailu
Nepoužívejte nezvyklé formáty příloh. Personalisté nejsou počítačoví mágové a tímto způsobem jim život neulehčíte. Nejlépe zašlete životopis ve formátu Word nebo Acrobat.

4) vše překontrolujte
Životopis a průvodní dopis jsou Vaší vizitkou, chybné údaje vypovídají o Vaší pečlivosti a čase, který jste věnovali odpovědi na pracovní místa. Věnujte pozornost i pravopisu a vše několikrát zkontrolujte.

5) oddělte se od ostatních
Vyhledaná nabídka práce je zajímavá, buďte i vy zajímaví a originální. Snažte se již v předmětu e-mailu každého personalistu zaujmout.

6) průvodní dopis, MOTIVAČNÍ DOPIS
Průvodní dopis, který je vnitřní částí e-mailu je stejně důležitý jako Vaše CV. Předně uveďte, na jakou pracovní nabídku odpovídáte, jelikož poptávka práce dané firmy může být širší. Uveďte také, kde byla nabídka práce zveřejněna. Dále proč máte o tuto pozici zájem a samozřejmě, že na základě tohoto zájmu připojujete jako přílohu životopis. Personalista firmy Vás již v tomto dopise posuzuje, krátce se proto zmiňte o své dosavadní praxi, referencích a získaných dovednostech z předešlého zaměstnání.

7) strukturovaný životopis
Velmi častou chybou je samotný strukturovaný životopis. Mnoho uchazečů o zaměstnání připravuje strukturovaný životopis „na několikrát“. Proto si nezapomeňte zkontrolovat, jak dokument vypadá.

8) odeslání e-mailu – hromadně ne!
Našli jste si různé nabídky práce? Hromadně rozeslaný průvodní dopis a strukturovaný životopis svádí k tomu ušetřit čas a práci, pokud můžeme poradit, věnujte péči a čas rozeslání e-mailů jednotlivě nebo ve skryté kopii.

9) ujistěte se o správnosti odeslání e-mailu
Je především ve Vašem zájmu, aby se o Vás zaměstnavatel dověděl, proto zkontrolujte jestli byl e-mail doručen v pořádku. Nejlépe telefonicky, dáte tím najevo i Váš zájem o nabízenou práci. Při odeslání e-mailu můžete také požadovat potvrzení o přijetí v nastavení pro odeslání pošty.